.
Zapraszamy na

NABOŻEŃSTWA
NIEDZIELNE

Kancelaria Parafii
ul. Minorytów 10
czynna codziennie.
tel. 32 4554504

 


Informacje Parafialne

Nr konta Parafii:

Mikołowski 
Bank Spółdzielczy

91 84360003 0101 0400 0680 0002

KOD SWIFT: POLUPLPR

Dziękujemy za każdą ofiarę
Bóg zapłać!


- W pierwszą niedzielę miesiąca Nabożeństwo spowiednio-komunijne o godzinie 8:45

- W pozostałe niedziele i święta Nabożeństwa o godzinie 10:15

- Podczas nabożeństwa   odbywają się zajęcia szkółki niedzielnej dla dzieci w sali parafialnej

- Spotkania Koła Pań w 1 sobotę miesiąca

- Godzina Biblijna w każdy wtorek o godz. 18:00

- Spotkania młodzieży w każdą sobotę o godzinie 17:00

- Lekcje religii odbywają się według ustalonego planu

500 lat REFORMACJI

Remont Kościoła Drukuj Email

Remont Kościoła św. Trójcy w Wodzisławiu Śląskim


Stan techniczny naszego ewangelickiego kościoła Św.Trójcy od wielu lat był problemem, który spędzał sen z oczu naszym duszpasterzom i współwyznawcom. W najgorszym stanie znajdował się dach, który był w wielu miejscach uszkodzony i przeciekajacy. Problem stanowiło jednak zebranie odpowiednich funduszy na wykonanie remontu. Okazało się jednak, że wszystko jest możliwe dla wierzącego.

Pierwsza pomogła nam Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa Kościoła E-A w RP. Dzięki temu uwierzyliśmy, że to co musimy zrobić będzie możliwe do zrobienia. Roczne przygotowania, trudy przebrnięcia przez skomplikowane procedury dokumentacyjne przyniosły w końcu wymierny efekt i byliśmy świadkami tego co wcześniej wydawało się niemożliwe. We wrześniu 2007r. rozpoczęliśmy remont dachu.

 

Koszty remontu dachu były bardzo duże, o wiele większe od zakładanych w chwili podejmowania decyzji o rozpoczęciu remontu. W trakcie remontu dachu okazało się bowiem, że konieczna była wymiana części konstrukcji dachu. Dzięki wielokierunkowym staraniom naszego proboszcza ks. Daniela Ferka, wspomaganego przez Radę Parafialną i bardzo wielu ludzi dobrej woli, a przede wszystkim dzięki błogosławieństwu Bożemu, remont dachu udało doprowadzić się do szczęśliwego finału. Podczas prac  można było się naocznie przekonać, że remont był niezbędny a trudne prace wykonane przy remoncie dachu naszej świątyni przyniosły efekty. Ponadto niektórzy z parafian pomagających przy remoncie, po raz pierwszy mieli możliwość spojrzenia ze szczytu naszej świątyni na panoramę Wodzisławia.Niestety na tym nie zakończyły się nasze prace.... 

Jak wyglądają, albo lepiej teraz powiedzieć jak wyglądały, mury wodzisławskiej świątyni dobrze wiedzą wszyscy, którzy do niej chodzą. Na szczęście nie zabrakło nam zapału do dalszych prac.

I dzieki Bogu kolejny raz udzieliła nam pomocy Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa. Również administracja rządowa i samorządowa udzieliły nam finansowej pomocy. I tak, po remoncie dachu, rozpoczęto na początku marca 2008 r. pierwsze prace związane z remontem murów naszej piętnastowiecznej świątyni.  

W pierwszej kolejności został skuty tynk zewnętrzny, tam gdzie tynk uległ prawie całkowitemu zniszczeniu. Następnie przystąpiono do odsłaniania fundamentów.

  

 

Po odsłonięciu części fundamentów, wszystkim oczom ukazał się niepokojący widok. Fundamenty to rzucone w ziemię duże otoczaki kamienne, nie połączone ze sobą, lub połączone mizerną zaprawą. Na tej, tak niepewnej podstawie postawiono nasz kościół. Przeprowadzona fachowa ocena stanu fundamentów wykazała, że koniecznym jest wykonanie wokół fundamentów betonowej, zbrojonej opaski wzmacniającej. Odbiór techniczny wykonanej zgodnie z projektem opaski wzmacniającej nastąpił w lipcu 2008 r.W sierpniu 2008 r. rozpoczął się kolejny etap remontu naszej wodzisławskiej świątyni. Po zakończeniu prac przy specjalnej opasce wokół fundamentów, wykonano izolację przeciwwilgociową murów. Izolację wykonano przez odwiercenie w murach na wysokości opaski mnóstwa otworów i wtłoczeniu pod ciśnieniem środka izolującego. Bez wykonania takiej skutecznej izolacji dalsze prace pozbawione byłyby sensu. We wrześniu 2008r. przystąpiono do naprawy tynków zewnętrznych. Prace te rozpoczęto od strony zachodniej tj. parkingu. Następnie będziemy remontować południową ścianę szczytową i przypory. 

Wiemy, że całkowity koszt prac znacznie przekracza możliwości finansowe naszej Parafii. Jednakże pokładamy ufność w Panu Bogu, że On pobłogosławi nasze prace.

Liczymy także na wsparcie ludzi dobrej woli, którzy pomogliby nam modlitewnym i finansowym wsparciem. Za wszelką pomoc składamy wszystkim serdeczne "Bóg zapłać".